Osvetlimo obrobja, nevidne kotičke Ljubljane!
Na letaku za lokalne volitve v MOL smo zapisali in je danes (žal) še vedno aktualno: Skrbeli bomo za čisto Ljubljano v vseh pomenih te besede. Med drugim smo zapisali: Računi morajo biti poravnani (!!!) – tudi računi podizvajalcev in delavcev! To je ena od aktualnih in seveda ob vsej veličini novih objektov – črna lisa na lepi fasadi, predvsem pa boleča za vse, ki so se po končanem delu vračali domov brez pribite pare.
Še nekaj je potrebno pred tem:
Ljubljano je treba “osvetliti” tudi na obrobjih, njenih nevidnih kotičkih, neizrečenih ali neopaženih problemih. Kako radi govorimo o projektih, pozabljamo pa na “drobne” stvari. “Nečistoče” se namreč ne kažejo le pri netransparetnih računih, klientelizmu, pridobivanju denarja z donatorji, ki delujejo po sloganu znane zavarovalnice: jaz tebi ti meni itd., ampak tudi na vseh nevidnih točkah Ljubljane, obrobjih, skritih kotičkih.
Koliko stanovanjskih hiš še ni priključenih na kanalizacijo. Greznice, (če ne celo direktno odtoki) ne sodijo v metropolo. So kolesarske steze le zadeva mestnega središča. Kaj lahko naredimo za mlade in stare, ki ne migrirajo vsako uro in se tudi ne vozijo v center. Objekti za druženje: morda kegljišče, za druge biljard, za male mala igrišča, za večje malo drugačna shajališča; priročni vrtički za leta upokojitve itd.
Ko smo že omenili upokojence: Ali ni ob velikih projektih zamrlo razmišljanje, kako do bolj organizirane in seveda dostopne oskrbe in na domu? Rak rana je seveda tudi pomanjkanje negovalnih bolnišnic. Veliko se jih je spraševalo, kam se je namenil denar od presežkov mestne lekarne. Verjetno ne bomo še štiri leta menjavali azbestne strehe na vrtcih (razen, če bi jih prekrivali z salonitkami na novo). Zakaj ne bi zgradili negovalne bolnice, za vse, ki so jih na hitro odpustili iz bolnišnice, doma pa nimajo ustrezne pomoči?
No, in ko smo že pri mestni lekarni. Ali se strinjate, dragi meščani, da se farmacevtska dejavnost prepleta s komercialno, zdravila na recept z raznoraznimi tržnimi recnijami. Bomo na fakulteti, ki izobražuje visoko kvalificirane kadre, morali uvesti še predmete za marketing in na ta način polniti občinski proračun?
Zapisali smo, da je potrebno ločiti javne zavode od profitne tržne dejavnosti in se malo zamisliti nad t. i. javno-zasebnim partnerstvom, ki seje marsikje izrodilo – iz partnerstva v parazitstvo – ter posredno privedlo do slabitve javnega sektorja.
Zaupanje je veliko, kontrola pa še boljša.
Andrej Magajna
Predsednik KSS
No current events.